Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Förenings- och årsstämma

På torsdag håller Föreningen sin föreningsstämma i Konserthuset med start kl. 19:15.

Tidigare på kvällen kl. 17:00 har Örebro Elitfotboll haft sin årsstämma, till vilken inte bara de två aktieägarna utan även föreningens medlemmar har tillträde. Mellan de två mötena serveras kaffe med enligt uppgift något gott till.

Dessutom blir det väl någon slags kick-off arrangemang, men jag är inte säker på om det blir mellan mötena eller efter föreningsstämman. Hur som helst blir det väl en helkväll (i alla fall tidsmässigt) för föreningens trognaste medlemmar. Med lite tur kanske vi får möjlighet att stifta bekantskap med ett eller kanske rent av två nyförvärv. Valdet Rama skall ju anlända till mitten av veckan och det återstående förvärvet är ju också ”utlovad” så att han kanske skulle kunna vara på plats i tid för mötena.

Diverse handlingar relaterade till stämman finns redan tillgängliga (om än något undangömt) på http://oskfotboll.se/verksamhet/orebro-sk-fotboll/medlem/dokument-arststamma-m.m..html

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.