Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Emre Gürler ny vd och klubbchef för ÖSK

Örebro SK lät idag meddela att man gjort klart med en ny VD och klubbchef i den 47-årige eskilstunabördige Emre Gürler. Gürler bor för närvarande i Strängnäs med två barn och en partner.

Bloggen har väldigt lite information och kunskap om Gürler men av det vi kan läsa oss till i ÖSKs pressmeddelande och hemsidetext är det en man som kanske främst arbetat med frågor rörande marknad, försäljning och kommunikation i såväl näringslivet som inom fotbollen där han bland annat jobbat inom Eskilstuna United DFF samt inom organisationen för klubbarna i Ettan-serierna. I den senare rollen är han också styrelseledamot för just Ettan Fotboll.

Gürler har idag en anställning som Etablerings & Försäljningsansvarig i Nykvarns kommun.

På Linked-In beskriver sig Gürler själv i termer av att ha jobbat som internationell affärsutvecklare och säljstrateg med över 25 års erfarenhet från flera sektorer och kontinenter. Där skriver han också att han har arbetat som UEFA-licensierad fotbollstränare, varit svensk politiker och mentor för sociala entreprenörer, samt startat olika initiativ inom näringsliv och samhällsutveckling. Han beskriver sitt fokus att skapa hållbar tillväxt, bygga starka samarbeten och hjälpa människor och organisationer att nå sin fulla potential. Sen kan man alltid fundera på vad den där typen av Linked-In-presentationer egentligen betyder.

Bloggen har inte lyckats hitta vilken politisk inriktning som Gürler har verkat inom men i sociala medier (främst på Twitter) har han delat en del innehåll från moderata politiker som Carl Bildt och Johan Forssell. Majoriteten av inläggen som Gürler skrivit på Twitter handlar dock främst om jämställdhet och rättvisa ur olika perspektiv.

Bloggen har inte lyckats spåra på vilket sätt Gürler jobbat som UEFA-licensierad fotbollstränare men det kanske klargörs i framtida intervjuer som sannolikt lär komma nu efter utnämnandet till ny VD och klubbchef i ÖSK.

ÖSKs ordförande Lars Larsen beskriver det som att man haft ett 70-tal kandidater att välja mellan och till hemsidan säger han att ”– Med Emre stärker vi vår långsiktiga satsning att utveckla både organisationen, våra elitlag och framtidens elitspelare, samtidigt som vi fortsätter arbetet mot att vara en positiv och enande kraft för människor, idrott och näringsliv i regionen. Vi välkomnar Emre till sportklubben och ser fram emot ett gott samarbete för ÖSK Fotbolls och Örebros bästa

Det som kanske skaver lite hos den här bloggen är att det inte tycks finnas någon lokal koppling alls till Örebro eller Örebro SK. Vi uppfattar det här snarare som en person som kommer helt utifrån till skillnad från ÖSKs senaste verkställande direktörer i Jan Karlsson, Simon Åström och Jonas Lindegren samt även den senaste tillförordnande Niklas Aronsson och vi kan inte riktigt (av idag) avgöra om det är en styrka eller en svaghet. Det framgår heller inte av texterna som publicerats på ÖSKs hemsida om Gürler kommer att arbeta heltid för ÖSK eller hur upplägget i annat fall kan komma att se ut. Man skriver dock att han kommer att ”officiellt tillträda på posten som ny vd och klubbchef den 1:a april”.

Sammanfattningsvis vet vi ännu lite för lite om Emre Gürler och kanske ännu mindre om på vilket sätt han tänker sig ta sig an uppgiften men vi antar att tiden får utvisa vartåt det tar vägen. Oavsett är bloggens bestämda åsikt att det är mycket bra att ÖSK nu har en ordinarie VD och klubbchef istället för en tillförordnad dito som varit fallet sedan Jonas Lindegren slutade (eller fick sluta?) förra sommaren.

ÖSK: Emre Gürler ny vd och klubbchef för ÖSK Fotboll
NA: Klart: Doldisen är ÖSK:s nya vd

Intervju med Gürler från 2021 där han pratar om bland annat sponsring och jämställdhetsarbete.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.