Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Munken fick gå

Den stora fotbollsnyheten i Norrköping idag är inte IFKs starka vårsäsong utan att klubbdirektören Magnus ”Munken” Karlsson (av allt att döma) tvingats lämna sin befattning i förtid. Munken, som under sin aktiva spelarkarriär bland annat representerade ÖSK i ett 80-tal matcher under åren 1993-1995, påbörjade sin anställning hos klubben så sent som vid förra årsskiftet. Redan efter ett och ett halvt år får han dock lämna sitt arbete hos östgötarna.

Bloggen har tidigare skrivit om hans operation för en hjärntumör och om hans utnämning till IFKs klubbdirektör.

Det verkar av allt att döma som om avskedet var oväntat och kom snabbt. Mellan raderna kan man väl nästa läsa sig till att det handlar om klubbens ekonomiska resultat. Eller så rör det sig om en personlig konflikt med styrelseordföranden Peter Hunt – klubbens av allt döma väldigt starke man. Eller en kombination.

IFK Norrköping meddelade lakoniskt på förmiddagen att: Magnus Karlsson lämnar sin anställning i IFK
Norrköpings Tidningar: Inget sportsligt bakom beslutet
Norrköpings Tidningar: ”Det finns ingen dramatik!”
Folkbladet: Bekräftat – han lämnar IFK

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.