Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Riski mot Norge

Att Riku Riskis polska klubb inte är nöjd med sin finske mittfältare är ingen hemlighet. Efter höstens utlåning till ÖSK trodde man nog att man hade försäljningen klappad och klar och dessutom till ett bra pris. Men därav blev intet – ÖSK ville inte ha mittfältaren (eller också tyckte man att han blev för dyr). Nu verkar det istället som om Riskis fotbollsmässiga framtid kommer att vara en klubb i Norge. Till websiten widzewiak.pl säger klubbens tränare Radosław Mroczkowski:
– Varje dag nu, kommer denna fråga att slutföras, vilket innebär att endast en formalitet jag redan kan säga att 100% av spelaren kommer att representeras av olika färger.”

Eller i alla fall något åt det hållet. Riski kom i alla fall inte till klubbens första träning efter helguppehållet och ingen verkade att sörja över detta.

Googleöversatt nyhetsartikel.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.