Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

ÖSK Dam: Elitettan omgång 4: Otur men rättvist

Plats: Behrn Arena
Tid: Fredagen den 1 maj klockan 15.00
Domare: Simon Otku (ass. Yasser Adel Zubon och Martin Köpberg)
På TV: Nej
Web-TVNA Plus och Expressen
Hockeykrock: Nej, ÖHK har spelat klart för säsongen
Publik: 252 (snitt 332)


Självmål i den 5:e övertidsminuten på övertid av övertiden. Kan en poängförlust kännas mycket snöpligare? Förmodligen inte – men det är vad ÖSK:s damer drabbades av då de i fredags på Behrn Arena mötte Sandvikens IF i den fjärde omgången av Elitettan.

Ändå började det så bra. ÖSK tog en tidig ledning genom Elisabeth Tillenius redan i den 7:e minuten. Ett fint kombinationsspel mellan Cornelia Karlsson och Nellie Thörngren på vänsterkanten avslutades med ett inspel som nådde en framrusande ytterkantskollega vid bortre och var ÖSK i ledningen. Då såg det så enkelt ut att manövrera ut motståndarna. Men efter cirka 20 minuter fick Sandviken bättre grepp om matchen som sedan var jämn fram till halvtidsvilan.

Under andra halvlek var gästerna sedan det något bättre laget utan att ändå komma till några farligare lägen. Nadine Allard tog hand om allt som nådde fram till ÖSK:s mål. Mot slutet av matchen ökade motståndarna trycket ordentligt mot ÖSK:s försvarsområde, vilket således till slut resulterade väldigt, väldigt sent.

Precis som i försäsongsmatchen var det två jämna lag som möttes. Inget av dem lyckades väl egentligen med att koppla greppet om sina motståndare. ÖSK hade efter den inledande tjugominutersperioden inte någon av sina bättre dagar på jobbet. Borta var det effektiva press- och passningsspel som laget visade upp i den förra matchen mot Husqvarna. Spelet såg i stället oftast planlöst och slarvigt ut med ett oprecist passningsspel. Liksom i tidigare matcher hade ÖSK stora problem att få igång ordnade uppspel då laget hamnade under press. Då blev det ofta väldigt stirrigt och virrigt.

Bäst i ÖSK tyckte jag Ebborna Cabander och Sjögren samt (som vanligt) Nadine Allard var.

ÖSK: 1-1 efter ett oturligt mål i matchens sista spark
ÖSK Play: Dennis Gabrielsson kommentarer efter matchen
NA: Tappade poäng – i 95:e minuten
Örebro Nyheter: Örebro SK Damer tappade poäng
Arbetarbladet: SIF:s första poäng – självmål i sista sekunden
NA Livesport: Höjdpukter
NA Livesport: Örebro SK – Sandvikens IF (repris).

Matchfakta.
07′ 1-0 Elisabeth Tillenius (Nellie Törngren)
79′ Varning: Sandviken
90′ Varning: Dennis Gabrielsson, tränare
90+5′ 1-1 Självmål

Laguppställning.
Nadine Allard
Rebecka Mannström – Ebba Cabander– Olivia Okara
Elisabeth Tillenius – Ebba Sjögren – Nora Thörngren (k) – Nellie Thörngren
Emelie Jansson – Cornelia Karlsson – Izabell Afram

Ersättare var: Miranda Bergsten (mv), Johanna Wickström, Engla Söderkvist, Ida Ahlbom, Siri Löfberg, Alma Hegbo (FA17) och Matilda Kral (F19).
Inbytta blev:
66′ Johanna Wickström (Ebba Sjögren)
78′ Engla Söderqvist (Nellie Thörngren)
78′ Ida Ahlbom (Izabell Afram)
82′ Siri Löfberg (Nora Thörngren)


I nästa omgång blir det en ny hemmamatch för ÖSK:s damer. På lördag möter de BK Häcken U på Behrn Arena.

ÖSK har haft ett önskemål om att få spela samtliga sina matcher i Elitettan på Behrn Arena. Nu verkar det som om detta önskemål tillgodosetts eftersom alla hemmamatcher i spelprogrammet har Behrn Arena angiven som spelplats.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.