Plats: Vapenvallen
Tid: Lördagen den 25 april klockan 14.00
Domare: Arian Banda (ass. Herman Bengtsson och Elof Ljungstrand)
På TV: Nej
Web-TV: NA Plus och Expressen
Hockeykrock: Nej, ÖHK och HV 71 har spelat klart för säsongen
Publik: 191 (snitt: 186)
Enligt ÖSK:s inför-artikel var det ett starkt hemmalag som ÖSK:s damer skulle besöka igår. Uppgiften om att laget inte förlorat på hemmaplan under de senaste 600 dagarna imponerade verkligen. Lägg därtill att ÖSK under landslagsuppehållet drabbats av ytterligare skador. Det var en skadskjuten trupp som gjorde resan söderut för att möta ett lag som inte förlorat på sin hemmaplan på nästan två år.
Men när matchen väl var igång var det ÖSK som tog tag i taktpinnen. En intensiv och hög ÖSK-press innebar att så gott som allt spel utspelades på Husqvarnas planhalva. Hemmalagets passningsspel var slarvigt och ÖSK vann så gott som alla närkamper.
Total spelmässig dominans men ända bara 0-0 i halvtid. ÖSK hade visserligen ett kraftigt spelmässigt övertag, men påtagligt svårt att ta sig in i motståndarnas försvarsområde. De inspel som kom var dessutom felriktade eller överlånga,.
Trots det massiva spelövertaget var det synnerligen glest med målchanser. Egentligen var det enda under den första halvleken Cornelia Karlssons chans strax före pausvilan. Men hennes träff på Elisabeth Tillenius inspel var svagt och bollen gick utanför när man tycker att det borde ha varit lättare att träffa mål.
I inledningen av andra halvlek förändrades inte matchbilden. Det var därför på sätt och vis typiskt att ÖSK:s matchavgörande mål tillkom lite slumpmässigt. (Det gör i och för sig de flesta fotbollsmål, men ändå).
Izabell Afram bröt en missriktad passning på Husqvarnas planhalva. Avancerade någon meter för att sedan skjuta ett 30-meters skott över hemmalagets målvakt och in i mål. Mycket snyggt och totalt rättvist sett till spelfördelningen.
Efter ledningsmålet sjönk ÖSK medvetet eller oplanerat tillbaka och matchbilden förändrades dramatiskt. Nu var det i stället hemmalaget som anföll och pressade medan gästerna från Örebro hade stora problem att stoppa ett plötsligt väldigt aggressivt hemmalag.
ÖSK har fortfarande stora problem att på ett på ett organiserat sätt komma loss när laget är satt under press. Lyckligtvis var dock Husqvarna inte skickliga nog för att kunna utnyttja det övertag de plötsligt skaffat sig.
Så matchen slutade med seger och ÖSK:s damer kunde resa hem igen med tre nya poäng och en förbättrad tabellposition i bagaget.
Svårt att komma med några spelarmässiga omdömen. Försvararna hade princip inget att göra under större delen av matchen. Pressade efter ledningsmålet men de lyckades ändå hålla tätt. De offensiva spelarna dominerade spelmässigt men var helt ofarliga framför motståndarmålet. Jag nöjer mig att konstatera att Ebba Sjögren, som i den här matchen fick spela från start, stod för ett gott dagsverke. Aggressiv i det defensiva spelet och noggrann i speluppbyggnaden. Dessutom förtjänar givetvis målskytten Izabell Afram ett plus för sitt fina och väl matchavgörande målskott.
ÖSK: Viktig seger efter drömmål
NA: Segermål från 30 meter: ”Skönt att hon satte den”
NA Play: Höjdpunkter
NA Play: Husqvarna FF – Örebro SK (repris)
Jönköpingsposten: Nu kan HFF bocka av det också…
ÖrebroNyheter: Örebro SK Damer tog tre poäng
Matchfakta.
77′ 0-1 Izabell Afram (felpass)
89′ Varning: Kim Karlsson Roos, målvaktstränare
Matchstatistik (SvFF): Avslut: 1-12; på mål: 1-5; hörnor: 1-8.
Laguppställning.
Nadine Allard
Rebecka Mannström – Ebba Cabander– Olivia Okara
Elisabeth Tillenius – Ebba Sjögren – Nora Thörngren – Nellie Thörngren
Emelie Jansson (69) – Cornelia Karlsson – Izabell Afram (82)
På bänken: Miranda Bergsten (mv), Engla Söderkvist, Vera Mellberg (FA17), Ida Ahlbom, Matilda Kral (FA19) och Siri Löfberg.
Inbytta blev:
69′ Johanna Wikström (Emelie Jansson)
82′ Matilda Kral (Izabell Afram)
ÖSK:s nästa match spelas på redan på fredag med avspark klockan 15:00. (Fredagen är i alla avseenden en röd dag)