Under måndagsträningen noterade NA i sin dagliga träningsrapport att fyra spelare delvis var utanför den gemensamma träningen.
Det rörde sig om Ahmed Yasin, Erik Andersson, Melvin Bajrovic och Oskar Käck.
Gällande Yasin så handlar det fortfarande om att han rehabiliterar sin onda rygg och därför inte deltar i den kollektiva träningen än.
Men för de övriga tre spelarna var det inte lika tydligt och när NAs Fredrik Carlsson ställde frågan till sportchefen Enes Ahmetovic blev svaret att spelarna delvis var utanför träningen att det inte handlade om den fysisk statusen utan om deras truppstatus, och att det pågår diskussioner om framtiden.
NA: Tre spelare utanför ordinarie träning – framtiden oviss
När NA senare intervjuar Erik Andersson om saken berättar han att
”– Vi fick höra idag (läs måndag) att det var ett klubbeslut att vi inte skulle träna. Mycket mer än så kan vi inte säga egentligen.”
NA: ”Ett klubbeslut att vi inte skulle träna”
Och när NA ännu lite senare pratar med Magnus Erlingmark på spelarföreningen så indikerar denne att detta skulle kunna röra sig om kontraktsbrott.
NA: Spelarfacket: ”ÖSK begår grovt kontraktsbrott”
Men ÖSKs tf VD Niklas Aronsson berättar att beslutet dels är förankrat hos såväl sportchef som sportråd och i styrelsen och han beskriver också att “man måste nog känna till helheten innan man uttalar sig om det här fallet och det vet jag inte om Spelarföreningen gör”.
Och det där sista är nog lite av det viktigaste som bloggen tar med sig i nuläget. Det går självklart att spekulera och tycka till om saken och det går alldeles utmärkt att vara konspiratorisk och tänka att det här handlar om ett sätt för ÖSK att sätta press på spelarna att bryta sina avtal men samtidigt vet vi ännu inte särskilt mycket mer än det som med några meningar beskrivits i en träningsrapport från NAs flöde.
Aronssons kommentarer antyder att det kanske finns fler sidor av myntet och bloggen väljer därför att avvakta lite och se vart det hela mynnar ut innan vi sätter ner fötterna åt än det ena eller andra hållet.
Vi kan dock konstatera att det nu ändå är tydligt att det förekommer samtal om Erik Anderssons, Melvin Bajrovics och Oskar Käcks framtid i klubben.
Sen vart det landar är svårt att säga någonting om i dagsläget.
Tillägg 26-01-13.
I en artikel hos Fotbollskanalen svarar nu Enes Ahmetovic på spelarföreningens kritik om att det skulle vara ett möjligt grovt avtalsbrott.
”– I går kom en artikel där det påstods att tre spelare inte tränat eller fått göra det på sidan. Det är detta som Erlingmark besvarar, vilket jag tycker är mycket spännande eftersom han inte har hela kontexten, vilket är att de var med och är med i träning, säger Ahmetovic och fortsätter:
– Sen om vi tränar elva mot elva och har fyra spelare utanför är det svårt att spela tolv mot tolv. Om det är ett grovt kontraktsbrott får väl Erlingmark stå för det. Det är dock något vi gjorde även förra året och som jag vet försiggår som en normalitet i andra klubbar när det spelas elva mot elva.”
och vidare säger Ahemtovic:
”– Det är viktigt att poängtera är att det inte finns något klubbeslut på att de här killarna inte ska träna, för det är osanning. De är med och tränar. Däremot kan det handla om att prioritera olika spelare, precis som du gör under säsong när du värderar en försäljningsbar spelare framför en spelare med utgående avtal exempelvis.”
Fotbollskanalen: Ahmetovic slår tillbaka mot Erlingmarks kritik: ”Supermärkligt”
Bloggen vet inte riktigt vilket ben vi ska stå på här men det är ändå rätt tydligt att det dels kan ha uppstått en höna av en fjäder i NAs rapportering när journalisten Jonas Brännmyr (som inte var på gårdagens träning) ringt upp och intervjuat spelarföreningens Magnus Erlingmark. Såhär i efterhand känns den texten snarare som två personer som hypotetiskt diskuterar ett ämne ur ett generellt perspektiv utan att ha hela sammanhanget klart för sig och sedan har NA dragit på stora trumman och rubriksatt det med rätt stora versalen. Det är inte helt snyggt gjort av NA kan bloggen delvis tycka.
Samtidigt vill bloggen återigen lyfta att vi fortfarande vet extremt lite om vad som egentligen hänt och ännu mindre av vad som kommer ske framöver.
Det återstår helt enkelt att se innan man kan dra några som helst slutsatser egentligen.