I skuggan av ÖSK:s Ödesmatch i Trelleborg spelas det även en streckmatch idag på Behrn Arena. ÖSK:s gäster från IK Uppsala har en plats i nästa års damallsvenska inom gripbart avstånd. Väldigt gripbart till och med. Laget behöver bara ytterligare en poäng för att i praktiken ha säkrat sitt avancemang. Serietreorna från Trelleborg ligger inför omgången fem poäng efter då det bara återstår två matcher. Men Uppsalas målskillnadsfördel är så stor att en poäng räcker för Uppsala för att göra deras försprång ointagligt.
Dessutom finns möjligheten, att allt redan är klart när ÖSK:s match drar igång klockan 16. Trelleborg har på sitt program en svår bortamatch mot Umeå som börjar redan klockan 13. Poängförlust för TFF i den matchen och alla möjligheter för skåningarna att komma ikapp är borta.
ÖSK – efter förra omgångens säsongsavgörande match mot Team TG – lär inte ha så mycket att spela för. Ingen anspänning förvisso, men inte heller någon extra motivation att göra det lilla extra (skulle jag tro).
| Formtabell | Bästa målskyttar | ||||||
| IK Uppsala | Örebro SK | IK Uppsala | Örebro SK | ||||
| Umeå IK (h) | 2-0 | Team TG (b) | 1-0 | Linnea Strand | 8 | Molly Wiklander | 13 |
| Gamla Upsala (b) | 5-0 | BK Häcken (h) | 3-0 | Lisa Frisk | 7 | Rebecka Mannström | 3 |
| IF Elfsborg (h) | 1-0 | KIF Örebro (h) | 2-3 | Älvali Lindström | 7 | Aimee Anderson | 3 |
| Eskilstuna Utd (b) | 1-3 | Bollstannäs (h) | 3-0 | Josefin Badou | 6 | Nora Thörngren | 3 |
| Sunnanå SK (h) | 3-0 | Mallbackens IF (h) | 4-0 | Amelia Olofsson | 5 | Sara Öjebo | 3 |
| Målskillnad | 12-3 | 13-3 | |||||
| Målskillnad (säsongen) | 57-20 | 33-35 |
Båda lagen kommer till match med fyra vinster och en förlust i de senaste fem. ÖSK:s motståndare har dock med undantag från KIF Örebro kommit från serietabellens nedre del – lag som ÖSK ska kunna slå om de aspirerar på en tredje säsong i Elitettan.
Till matchen mot IK Uppsala har ÖSK kallat följande matchtrupp: Nadine Allard (mv), Miranda Bergsten mv), Mariam Khalaf, Ebba Cabander, Alva Hed, Molly Wiklander, Nora Thörngren, Sara Öjebo, Ella Gunnarsson, Cornelia Karlsson, Olivia Okara, Nellie Thörngren, Grace Wallin, Ida Ahlbom, Ebba Sjögren, Rebecka Mannström, Emelie Jansson och Aimee Anderson.
Jämfört med den trupp som besegrade Team TG saknas Line Hammarland och Nathalie Brorsson. Nya i truppen är Ella Gunnarsson, Mariam Khalaf och Nellie Thörngren. Av dessa är Ella Gunnarsson värd ett extra omnämnande. Det är nämligen för första gången i år som hon förekommer i en av ÖSK-damernas matchtrupper. Den knäskada hon drabbades av under försäsongen har hållit henne borta från spel under så gott som hela den här säsongen.
Matchen spelas på Behrn Arena med avspark kl 16. Den stramas som vanligt av NA för tidningens +Allt prenumeranter.