Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Allsvensk försäsong 2010

Resultat i rött = Dagens/Senaste uppdateringarna

AIK

21.1  Singapore Armed Forces FC – AIK 1-1
29.1 Rosenborg  – AIK 1-1
6.2 AIK – IFK Norrköping 2-2
12.2: AIK – Örebro 2-1 (Seinäjoki)
14.2: HJK Helsingfors -AIK 2-1 (Seinäjoki)
20.2: AIK – Kalmar 3-1
27.2: AIK – Flora (Estland) 2-1
3.3: AIK – Syrianska 2-0
6.3: AIK – IFK Göteborg 1-0 ( Supercupen)


Brommapojkarna
31.1 BP – Gif Sundsvall 4-3
3.2: BP – Väsby 0-0 Matchen avbruten efter första halvlek på grund av snöhinder
7.2: BP – Gefle 0-1
10.2: Assyriska (S1) – BP 0-2
13.2: BP – Hammarby (S1) 1-2
19.2: BP – Djurgården 2-0
27.2: Valsta Syrianska – BP 0-2
Träningsläger Cypern: 2-9 mars.
4.3: Dynamo Kiev 2-3 (Cypern)
8 mars Mordovia (Cypern)


Djurgården
31.1 Djurgården – Degerfors 6-0

7.2: Djurgården – Sundsvall 1-1

14.2: Djurgården – Gefle 3-2

19.2: BP – Djurgården 2-0

Träningsläger i Turkiet.
28.2: Alina Vladikavkaz- Djurgården 0-2
2.3 : FC Belshyna – Djurgården 1-1
7.3: Vasalund – Djurgården 2-3


Elfsborg
22.1 Elfsborg – Falkenberg 1-0
30.1 Elfsborg – Örebro 2-1
4.2 Elfsborg – CSKA Moskva 2-3 (Marbella)
6.2 Elfsborg – Odense 0-2  (Marbella)
9.2: Elfsborg – Rosenborg 1-1 (Marbella)
11.2: Elfsborg – Kalmar FF (Marbella) 3-1
24.2: Malmö FF  – Elfsborg 1-3
27.2: Elfsborg – Kalmar 1-1
2.3: Elfsborg – IFK Norrköping 4-0
7.3: Elfsborg – BK Häcken 0-3


Gais
29.1: Lilleström – GAIS 1-0
9.2: Malmö FF – GAIS 1-1
13.2: Jönköping Södra – GAIS 1-1
Träningsläger: 15 februari-22 februari: Cypern. Två matcher ska spelas.
18.2: GAIS – Legia Warzawa 0-0 (Cypern)
21.2: GAIS – FC Pyunuk 3-2 (Cypern)

27.2: GAIS –  Falkenberg 3-0
3 mars: Ljungskile (h) inställd
6 mars: GAIS – Örgryte 0-2


Gefle
28.1: Gefle IF – FC Moskva (Cypern) 0-2
31.1:  Gefle IF – FK Jagodina (Cypern) 1-1
7.2: BP – Gefle 0-1
14.2: Djurgården – Gefle IF 3-2
17.2: Gefle IF – Brage (1) 5-1
20.2: Mariehamn  (h) Inställd pga snö
Träningsläger Malaga: 21-27 februari: Två matcher ska spelas
23.2: Gefle IF – FC Küssnacht 3-0 (Spanien)
26.2: Gefle IF – Dynamo Moskva  1-3 (Spanien)
28.2: Lokomotiv Moskva – Gefle IF 1-2 (Spanien)
7.3: Sundsvall – Gefle IF 2-2


IFK Göteborg
31.1 IFK Göteborg –  FC Moskva 3-2 (Larnaca)
6.2 IFK Göteborg – Ålborg 3-1
10.2 IFK Göteborg – Qviding (1) 3-3
13.2: IFK Göteborg – Nordsjälland 2-1
21.2: IFK Göteborg – Ljungskile 5-1
22.2 – 1.3: Träningsläger på Cypern
28.2: IFK Göteborg – Dinamo Minsk 1-1
6.3: AIK – IFK Göteborg 1-0  (Supercupen)


Halmstad
23.1 Halmstads BK – Nordsjälland 1-1
30.1 Helsingborg – Halmstad 2-2
6.2  Stabaek – Halmstad 2-3
13.2: Halmstads BK – Trelleborg 2-0
16.2: Ängelholm – Halmstad BK 1-3
20.2: FC Trollhättan (h) Inställd pga. snö
25.2: Espanyol B –  Halmstads BK 1-8
4.3: Espanyol A –  Halmstads BK 2-0
7.3: Halmstads BK – Kalmar 0-3
10.3: Halmstads BK – Östers IF 3-3


Helsingborg
30.1: Helsingborg – Halmstad 2-2
5.2: Lyngby BK (2:a div) – Helsingborgs IF 3-0
12.2: Helsingborgs IF  – BK Häcken 1-2
Träningsläger: 15-25 februari; Faro, Portugal. En match.
17.2 Portimonense SC – Helsingborgs IF 1-1
27.2: FC Köpenhamn – Helsingborg 0-3
2.3: Silkeborg – Helsingborg 1-0
7.3: Helsingborgs IF – Brann 2-1


Häcken
30.1 : Sandefjord – Häcken 1-1

3.2: Häcken – Örgryte 3-0
5.2: Häcken – Örebro SK 2-0

9.2: Häcken – Falkenberg 1-0
12.2: Helsingborg – BK Häcken 1-2
Träningsläger: 17 februari-3 mars: Fort Lauderdale, USA. Tre matcher inplanerade.
20.2: BK Häcken – Fort Lauderdale Strikers 6-0
22. 2: BK Häcken – Lynn University 2-1

1.3: BK Häcken – Florida Atlantic University 2-0
7.3: Elfsborg – BK Häcken 0-3


Kalmar
30.1: Kalmar – Åtvidaberg 3-1
3.2: FC Köpenhamn – Kalmar FF 2-1 (Spanien)
5.2: Kalmar -Molde 6-4 (Spanien)
8.2:  Kalmar FF – Shaktar Donetsk  0-2 (Spanien)
11.2: Elfsborg – Kalmar FF  3-1 (Spanien)
20.2: AIK – Kalmar 3-1
27.2: Elfsborg – Kalmar FF 1-1
7.3: Halmstads BK – Kalmar FF 0-3


Malmö FF
23.1: MFF – Köge 5-1

1.2: Nordsjälland – MFF 6-2

9.2: Malmö FF – GAIS 1-1

Träningsläger: 14-21 februari: Malaga, Spanien.
17.2: Malmö FF – Metalurh Donetsk 0-0

20.2: Malmö FF – Lokomotiv Moskva 0-2

24.2: Malmö FF – Elfsborg 1-3

28.2: Bröndby – Malmö FF 2-3


Mjällby
29 .1: Öster -Mjällby 2-2
6.2  FC Nordsjälland – Mjällby 0-0
13.2: Ängelholm  – Mjällby AF 1-1
17.2: FC Rosengård (1) – Mjällby AIF 1-2
20.2: FC Lyngby (h) (Avbruten efter 9 minuter pga. snöfall)
Träningsläger: 21 februari-3 mars: Cypern.
24.2: Mjällby AIF – FC Ural 0-0
1.3: Mjällby AIF – Avangard Podolsk 0-1
6.3: Landskrona BoIS – Mjällby AIF 1-0


Trelleborg
30.1 Lyngby – Trelleborg 2-0

6.2 Bröndby – Trelleborg 1-0
13.2: Halmstads BK – Trelleborg 2-0
16.2: Trelleborg – Falkenberg 4-1
Träningsläger: 20-28 februari: Turkiet.
1.3:  Nordsjälland – Trelleborg 2-3
6.3: Trelleborg – Roskilde (2) 2-0


Åtvidaberg
22.1: ÖSK – Åtvidaberg 1-1
30.1: Kalmar – Åtvidaberg 3-1
4.2: Åtvidabergs FF – FK Haugesund 0-2 (Turkiet)
13.2: Åtvidaberg – Sylvia (1) 1-0
21.2: Öster – Åtvidaberg 1-1
28.2: Vasalund – Åtvidaberg 2-1
6.3: FC Syrianska – Åtvidabergs FF 0-1
10.3: IFK Norrköping – Åtvidabergs FF 0-0


Örebro
22.1: ÖSK – Åtvidaberg 1-1
30.1: Elfsborg -ÖSK 2-1
1.2:  ÖSK B/U – IK Sirius 2-0
5.2: Häcken  – Örebro SK 2-0
12.2: AIK – Örebro 2-1 (Seinäjoki)
14.2: ÖSK -Tampere U (Seinäjoki)
Träningsläger: 16-23 februari: Nerja, Spanien.
18.2: ÖSK – FC Muensingen (1) 1-0
21.2: ÖSK – FC Zenith St. Petersburg 0-2
24.2: ÖSK (B) – Syrianska FC 0-1
3.3: ÖSK – Degerfors 2-3
6.3: ÖSK – IFK Mariehamn 2-0

Lämna ett svar

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.