ÖSK:s damer ställs inför en mycket svår uppgift vid dagens eftermiddagsmatch på Tunavallen i Eskilstuna. Motståndarna Eskilstuna United har bara förlorat poäng på hemmaplan vi ett tillfälle denna säsong. Det var en 0-1 förlust mot Umeå IK – ett annat topplag. Eskilstuna United leder årets hemmatabell med 24 poäng på 9 matcher och med den imponerande målskillnaden +22. ÖSK-damernas enda hopp är nog underskattning – något som kanske underlättas av den smärtsamma vårförlusten med 1-5.
Eskilstuna United.
Klubben bildades 2002 då Slagsta IK och Tunafors SK slog samman sina damfotbollsverksamheter. År 2013 lyckades laget ta steget upp till Damallsvenskan. I den högsta serien klarade laget sig förhållandevis bra med ett stort publikstöd i det då elitfotbollssvultna Eskilstuna. Ambitionerna var dock lite väl höga. Efter säsongen 2022 blev laget tvångsnedflyttat till Elitettan på grund av att de inte klarade att uppfylla de ekonomiska villkoren för Elitlicensen. Därefter har ett ännu inte avslutat restaureringsarbete pågått.
År 2023 – första året efter nedflyttningen – placerade sig laget på åttonde plats. Förhoppningarna inför säsongen 2024 var högt ställda, men laget kunde inte leva upp till förväntningarna utan landade på en nionde plats.
I år har det gått betydligt bättre efter en infusion av spelare och ledare från KIF Örebros allsvenska haveri. Laget är i högsta grad inblandade i toppstriden och kommer vid en vinst i eftermiddagens match att överta tabelledningen.
Eskilstuna United: Inför United – Örebro SK
Formtabell | Bästa målskyttar | ||||||
Eskilstuna United | Örebro SK | Eskilstuna United | Örebro SK | ||||
Sunnanå (b) | 0-0 | IF Elfsborg (h) | 0-1 | Felicia Rogic | 7 | Molly Wiklander | 8 |
IF Elfsborg (b) | 1-0 | Sunnanå SK (h) | 2-0 | Viivi Ollonqvist | 7 | Rebecka Mannström | 2 |
Jitex BK (h) | 3-1 | GUSK (b) | 1-0 | Inka Sarjanoja | 6 | Sara Öjebo | 2 |
Team TG FF (b) | 1-0 | Umeå (b) | 0-1 | Emma Bulov | 4 | ||
BK Häcekn U (h) | 4-0 | Trelleborg (h) | 1-2 | Wilma Öhman | 4 | ||
Målskillnad | 41-13 | 20-30 |
Örebro SK.
ÖSK:s damer ställs alltså inför en svår uppgift. Lagets poäng i år har inte kommit i matcher mot topplagen – även om vissa av dessa möten varit rätt jämna. En poäng i Eskilstuna vore mycket välkommen och inte heller oväsentlig i den tajta bottenstriden.
Till matchen mot Eskilstuna Utd. har följande spelartrupp kallats: Nadine Allard (mv), Miranda Bergsten, Mariam Khalaf, Ebba Cabander, Alva Hed, Molly Wiklander, Nora Thörngren, Sara Öjebo, Cornelia Karlsson, Olivia Okara, Nellie Thörngren, race Wallin,
Nathalie Brorson, Ida Ahlbom, Rebecka Mannström, Line Hammarlan, Emelie Jansson och Aimee Anderson.
Jämfört med den trupp som mötte och förlorade mot Elfsborg i den senaste omgången har Ebba Sjögren lämnat truppen och Line Hammarland kallats i hennes ställe.
Spelare som saknas:
Ej uttagna/sjuka: Ida Sörling, Klara Spångberg, Ebba Sjögren och Ida Henriksson.
Skadade/Rehab: Sofia Westerlund (?), Ella Gunnarsson (rehab), Agnes Hedman (knäskadad) och Matilda Wennberg (knäskadad).
Utlånad: Maja Eriksson (Västerås SK).
Det ska bli intressant att se hur Dennis Gabrielsson ersätter frånvaron av Sjögren. Hon har ju etablerat sig som en konstruktiv central mittfältare under de senaste matcherna. Han kan flytta tillbaka Emelie Jansson från den anfallsposition som hon inte verkar helt bekväm med. Men han kan även flytta upp Alva Hed från en av mittbacksplasterna – Sysslolösa mittbackar är för tillfället inte en bristvara i truppen.
Matchen spelas på Tunavallen och börjar kl. 16:00. Den strömmas till NA:s +Allt prenumeranter.