ÖSK Ungdoms FA15-trupp är i helgen i Helsingborg för spel i Eskilscupen. Det är en stor ungdomsturnering med imponerande 60 lag anmälde i klass F15 där ÖSK spelar.
Det svartvita laget har fått en väldigt bra start. De har vunnit de tre gruppspelsmatcherna och den så kallade kvalmatchen med stora siffror. De har dessutom ännu ej släppt in något mål. Laget är nu klart för kvartsfinal, som spelas i morgon.
Gruppspel.
ÖSK Ungdom – BK Ljungsbro 4-0
Målgörare: Lina Fagermo (Bogren Egeryd), Jocelyn Guiterrez Cruz (Bogren Egeryd), Tilda Bogren Egeryd, Vera Mellberg (Hammarland)
ÖSK Ungdom – Bara GoIF 5-0
Målgörare: Lina Fagermo, Siri Löfberg, Alva Petttersson, Alva Pettersson, Lina Fagermo
ÖSK Ungdom – AC Trelleborg 4-0
Målgörare: Alva Pettersson (Hammarland), Alva Pettersson (Lind), Lova Hammarland (Löfberg), Alva Pettersson (Berg)
Kvalmatch.
ÖSK Ungdom – Skultorps IF 6-0
Målgörare: Lova Hammarland (Bogren Egeryd), Edit Bokvist (Hammarland), Lova Hammarland (Fagermo), Edit Bokvist (Bogren Egeryd), Alva Rosendahl, (Lind), Lina Fagermo