Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Ahmed Yasin handskadad

Ahmed Yasin i försäsongsträning på Universitetets gräsplan (2014).

NA rapporterade igår, att Ahmed Yasin drabbades av en handskada i samband med ett fall under matchen mot GIF Sundsvall. Han spelade klart men hans insats hämmades av skadan.

Efter en röntgenundersökning har det visat sig att det handlar om en spricka i ett ben i handen. Yasin bagatelliserar skadans omfattning och räknar med att den ska kunna åtgärdas genom ett mindre ingrepp. Han räknar dessutom med att kunna vara tillbaka i träningen på torsdag och tillgänglig för spel i matchen mot Oddevold på fredag. Den då opererade handen ska säkras genom något slags plastskydd, uppger han.

Vi får väl hoppas att skadan är av mindre omfattning och den inte kommer att hindra honom från spel. Om han tvingas vänta på en läkningsprocess kommer det att ta längre tid innan han blir spelklar igen

NA: Yasin skadad: ”Blir ett litet ingrepp”

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.