Plats: GPP IP (naturgräs)
Tid: Söndagen den 22 juli klockan 12.00
Domare: Amanda Nylund Karman (ass. Morteza Amiri och Victor Törnqvist )
På TV: Nej
Web-TV: Streamas via NA +Allt och Expressen
Hockeykrock: Nej inte än.
Publik: 157 (snitt: 205)
Fall framåt för ÖSK:s damer
ÖSK:s damer stod för en bra insats när de igår tog emot de blivande serieledarna från Umeå IK. I en jämn match där båda lagen skapade högvärdiga målchanser blev det dock Umeå som drog det längsta strået. Gästerna kunde återvända norrut med ytterligare tre poäng i bagaget. Lite oförtjänt sett till matchbilden som nog skulle kunna sägas ha varit jämn. Extra surt för ÖSK var väl att båda baklängesmålen såg lite slumpmässiga och oprovocerade ut. En missad brytning/rensning och en boll som Allard i ÖSK-målet inte kunde få kortroll på.
Jag tycker, att ÖSK rent spelmässigt ser bättre och bättre ut. En uddamålsförlust mot Umeå, som ännu inte förlorat någon match den här säsongen, är inte något man behöver deppa över. Mittfältet ser betydligt bättre ut med tuffa och bollvinnande Alva Hed. Hon har kunnat flyttas upp tack vare att unga Olivia Okara visat sig klara av mittbacksuppdraget på ett utmärkt sätt. Molly Wiklander har fått mer sällskap offensivt, vilket ställer motståndarförsvaret inför fler beslut. Wiklander skjuter ju i princip så fort hon får chansen. Men i den här matchen visade hon att hon kan slå väl avvägda passningar också. Även om Ida Sörling inte riktigt hann få kontakt med bollen.
Dennis Gabrielsson överraskade mig genom att inte starta med Ebba Cabander på någon av yttermittbackspositionerna. Istället fick Sofie Westerlund ta platsen till vänster och det gick ju bra det också. Efter att den här veckan ha sett Westerlund och Cabander förra veckan på den positionen är det nog klart att Nellie Thörngren förlorat platsen. När Thörngren blev inbytt ersatte hon helt följdriktigt Grace Wallin som vänsterkantsoperatör.
Trots förlusten finns det fortfarande en hel del lag kvar i de nedre regionerna. ÖSK har närmast ett svårforcerat gupp att ta sig över. I nästa omgång möter de Trelleborg borta, men sedan ska förmodligen laget kunna börja skörda frukterna av sitt förbättrade spel.
ÖSK: Förlust på Grönpepparparkens IP
Umeå IK: Seger I Örebro
NA: Talangens glädje trots förlusten: ”Superkul”
Martin Avedal: Matchbilder
NA Livesport: Höjdpunkter.
NA Livesport: Örebro SK – Umeå IK (repris)
Matchfakta.
17′ 1-0 Molly Wiklander (Ida Sörling)
45′ 1-1 Linnéa Westbom
58′ 1-2 Linnéa Westbom
Laguppställning
Nadine Allard
Rebecka Mannström – Olivia Okara – Sofia Westerlund
Selma Rajakangas – Alva Hed – Nora Thörngren (k)- Grace Wallin
Ida Sörling – Cornelia Karlsson – Molly Wiklander
Ersättare: Miranda Bergsten,Maja Eriksson, Nellie Thörngren, Ebba Cabander, Ida Ahlbom, Nathalie Brorson, Ebba Sjögren
Inbytta blev.
65′ Maja Eriksson (Ida Sörling), Nellie Thörngren (Grace Wallin), Ebba Cabander (Selma Rajakangas)
84′ Ida Ahlbom (Rebecka Mannström)
90′ Nathalie Brorsson (Cornelia Karlsson)
ÖSK återupptar som sagt seriespelet med en bortamatch mot Trelleborg. Men dessförinnan finns det den 17 juli en DM-final mot KIF Örebro inbokad på GPP IP.