ÖSK:s akademi var med två lag i Jönköping igår för att möta J-Södra. För det äldre laget gällde det att en vinst skulle ge en fortsatt möjlighet att kvalificera sig för A-slutspelet i klassen.
Det gick nu inte. Hemmalaget vann matchen med 3-2 efter en inte helt övertygande insats av gästerna. J-Södra tog en tidig 2-0 ledning som ÖSK sedan kunde hämta in innan det blev dags för halvtidsvila och vätskepåfyllning.
Inför andra hade ÖSK skapat sig en läge som jag tycker att de borde ha kunnat utnyttja bättre. Trots några klara målchanser som en storspelande målvakt kunde avvärja blev det i stället hemmalaget som gjorde det avgörande målen.
På sätt och vis ett rättvist resultat. ÖSK:s offensiva spel handlade till stora delar om att försöka få Samuel Rafael i avslutslägen. Om och när detta inte lyckas blir spelet rätt enahanda. Ett passningsskickligare hemmalag kunde därför ta hand om hela poängpotten.
Matchfakta.
19′ 1-0 Besnik Bakiu
22′ 2-0 Albion Uka
30′ 2-1 Yonas Mosa (Rion Konushevci)
37′ 2-2 Samuel Rafael
67′ Varning: Rion Konushevci
70′ 3-2 Calle Borgstrand
70′ Varning: J-Södra
78′ Varning: Wilmer Lindström
84′ Varning: Daryan Ali Abbas
Laguppställning.
Noah Da Silva Ahlkvist
Rion Konushevci- Karl Widmark – Edvin Cervin – Edvin Wallenberg
Wilmer Lindström
Alexander Görtz, Christian Begallo, Simon Fläckman, Yonas Mosa
Samuel Rafael
Ersättare var: Isak Berthling, Fabian Forsberg, William Jägestedt Widstrand, Vincent Vestman, Petter Lillhager, Amer Zeljkovic och Oliver Nilsson (mv).
Oberoende av resultatet i den sista matchen kommer ÖSK att delta i B-slutspelet. För detta gäller följande enligt tävlingsbestämmelserna..
B-slutspel
Lag 8-14 i Allsvenskan Norra respektive Södra deltar i B-slutspel. Dessa totalt 14 lag bildar 2
seriegrupper. Lag 8-14 i P17 Allsvenskan Norra bildar en ny grupp och lag 8-14 i P17 Allsvenskan Södra
bildar en ny grupp. B-slutspelet genomförs i form av dubbelmöten. Inblandade lag i B-slutspelet tar med sig inspelade poäng, målskillnad m.m från respektive Grundserie.
Trots att ÖSK missade möjligheten till spel i A-slutspelet är förutsättningarna alltså goda att säkra fortsatt spel i den högsta P17-serien eftersom de får ta med sig poängen från grundserien. Det är bara de två sista lagen i serien som blir nerflyttade. Något som gör att många matcher i B-slutspelet kan få en rätt avslagen karaktär.