Det var något av en bottenfinal då ÖSK mötte Utsikten i dagens match i P17 Allsvenskan. Visserligen spelar man inga finaler redan i den femte omgången. Men ändå, det var de två sämst placerade lagen efter fyra omgångar som möttes.
Matchen slutade med ett 5-0 resultat för de tillresta. Främst tack vare Samuel Rafaels extremt snabba hattrick. Det första målet gjorde han i matchminut 27, det andra i den 29 minuten och tre minuter senare gjorde han sitt tredje. Det räckte väl för att knäcka hemmalaget. Det blev inga fler mål från Rafaels sida men väl två till av Görtz resp. Mosa.
Säkert en välkommen vinst för ÖSK som dock fortfarande har en bit kvar till till det streck som skiljer fotbollsagnarna från -vetet. De sju bästa lagen efter vårsäsongen spelar om en plats i finalspelet, medan de sju sämre lagen försöker att undvika nedflyttning efter hösten.
Matchfakta.
22′ Varning: Wilmer Lindström
27′ 0-1 Samuel Rafael
28′ Varning: Lo Anttila Gröndahl, tränare
29′ 0-2 Samuel Rafael
32′ 0-3 Samuel Rafael
81′ 0-4 Alexander Görtz
82′ Varning: William Jägestedt Widstrand
83′ 0-5 Yonas Mosa
Startade gjorde: Noah Da Silva Ahlkvist (mv), Emil Nordvall, Phusin Manokhan, Fabian Forsberg, Petter Lillhager, Wilmer Lindström, Zenadiin Abdulkadir Enow, Samuel Rafael (k), Simon Fläckman, Edvin Wallenberg och Amer Zeljkovic.
Ersättare var: Alexander Görtz, William Jägestedt Widstrand, Vincent Vestman, Yonas Mosa, Karl Löfberg, Isak Berthling och Vilgot Jansson (mv, PA16)
I nästa omgång som spelas den 1 maj tar ÖSK emot Örgryte på Behrn Arena. Utan tvekan en match som kan vara av betydelse för streckstriden.