Eyravallen Tänkt, tyckt och skrivet om ÖSK fotboll

Akademin vecka 23. Jämnt på Ekäng men tungt i Norrköping

PA19.
Laget har haft spelledigt den här helgen. Nästa match som för ÖSK:s del spelas den 13 juni då ÖSK möter hittills obesegrade AIK på Skytteholms IP


PA17.
IFK Norrköping – Örebro SK
ÖSK:s akademiranking: 22 (5 036)
IFK Norrköpings akademiranking:  5 (7 206)

Det blev inga poäng för ÖSK PA17 i Norrköping. Däremot en tung förlust i en match som länge såg ut att bli jämn. Jämnt i nästan en timme – men sedan gjorde hemmalaget tre mål på 11 minuter. En kollektiv kollaps eller i alla fall något åt det hållet. Så stor skillnad tror jag faktiskt inte att det ska vara mellan lagen.

Matchfakta.
19′ Varning: Karl Widmark
48′ Varning: Edvin Dzanic
50′ 1-0 Lukas Svensson
52′ 1-1 Rahand Hadad
57’ Varning: Marlon Wowoah
58′ 2-1 Lukas Svensson
61′ Varning: Norrköping
63′ 3-1 Lukas Svensson
69′ 4-1 Lukas Svensson
73′ Varning: Norrköping
75′ Varning: Norrköping
88′ 5-1 Alexander Myrgård

Startade gjorde: Vilgot Jansson (mv), August Grek (k), Kalle Bratt, Karl Widmark, Marlon Wowoah, Rahand Hadad, Samudeen Sulemane, Adam Mahamat Mahamat, Edvin Dzanic, Ludvig Böröy och Amer Zeljkovic
Ersättare var: Christopher Jayden Senoga, Alexander Begallo, Viggo Jeppsson, Oscar Ström och Fehim Ranica.

I nästa omgång reser laget till Borås för att möta Elfsborg.


PA16.
Örebro SK -Örgryte IS 2-2
ÖSK:s akademiranking: 22 (5 036)
Örgrytes akademiranking:  24 (4 559)

En match mellan två som återfinns på den nedre tabellhalvan. De hade lika många poäng då matchen började och lika många även då den var slut. Nöjdast över poängutdelningen var nog hemmalaget. De kvitterade nämligen Örgrytes ledning två gånger. Snygga mål var det också.

ÖSK Play: Örebro SK – Örgryte IS (repris)


Matchfakta.
13′ Varning: Levi Almkvist
34′ Varning: Sune Isaksson
34′ 0-1 Noah Fernette (straff) <47>
42′ Varning: Örgryte
58′ 1-1 Douglas Nordlund <1:32> Ett riktigt ”Hamrinmål”.
63′ Varning: Simon Hagos
81′ 1-2 Samuel Helgeson <1:54>
85′ 2-2 Amar Catic <1:59> Klassmål i bortre krysset.
90+3′ Varning: ÖIS
Tidangivelsen mellan < > klamrarna anger när i matchvideon målen gjordes.

Laguppställning
Sigge Swensson
Hugo Regin, Sune Isaksson, Amar Catic,Frej Eriksson
Levi Almkvist (k)
Douglas Nordlund, Milton Fyhr, Thomas Bianchini, Angus Råstock
Matteo Sundling

Ersättare var: Helge Eklund (mv), Simon Hagos, Melvin Levander, Sven Lundström, Pontus Rosenqvist Anell och Leo Kadi.

ÖSK spelar sin nästa match på bortaplan. Då är det Elfsborg som står för motståndet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.